W finałowym – dziesiątym odcinku, poznamy plany Studia Filmów Rysunkowych na najbliższą przyszłość. Jak zdradza Dyrektor Studia – Maciej Chmiel, już na przełomie września/października 2023 roku zakończy się remont budynku Studia. W jego miejscu, powstanie całkowicie nowe – Interaktywne Centrum Bajki i Animacji. Drugą, oficjalną nazwą (wyłonioną w ramach konkursu) będzie – “Oko”. Jak mówi Maciej Chmiel, będzie to skrzyżowanie parku animacji z parkiem rozrywki.
Pierwszym zadaniem Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji będzie rola muzealna. Znajdzie się tu miejsce na wszelkie urządzenia, taśmy, kamery i maszyny, na których powstawały hity takie jak “Reksio” czy “Bolek i Lolek”. Drugim zadaniem nowego Studia, będzie rola edukacyjna. Twórcom zależy na tym, aby w budynku “Oka” móc edukować dzieci, młodzież, ale także dorosłych w zakresie animacji przy pomocy osobistych działań osób, zwiedzających to miejsce. Możemy być pewni, że każdy znajdzie tam coś dla siebie.
Aktualnie, Willa Rotha jest w dużej części wyremontowana. Do zakończenia remontu, brakuje jeszcze kilku (kluczowych) pomieszczeń. Mowa tu między innymi o archiwum – w którym w końcu znajdzie się miejsce na poukładanie i porządną segregację wszystkich nagrań i taśm. Przypominamy, że mowa tu o ponad tysiąc pięćdziesięciu filmach! Z czego ponad tysiąc to filmy, które tworzone były na taśmach 35 mm. Należy wszystkie te taśmy w pierwszej kolejności scyfryzować i odnowić. Aktualnie, Studiu udało się już zrekonstruować (czyli odnowić) około trzystu filmów. W kolejce, dalej czeka ich ponad siedemset.
Drugim bardzo ważnym pomieszczeniem, które czeka na ukończenie, jest studio nagrań dźwiękowych. Jak mówi Dyrektor Studia, wszystkim bardzo zależy na tym, aby doprowadzić do tego, aby Studio było znów niezależne w kwestiach dźwiękowych. Począwszy od nagrań, a kończąc na postprodukcji. Twórcy chcą doprowadzić do tego, aby każdy artysta, mógł po przyjechaniu do Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji stworzyć swoje wymarzone dzieło zarówno na poziomie dźwiękowym jak i wizualnym.
Dyrektor Studia zdradził również, że z okazji 75-lecia powstania Studia Filmów Rysunkowych, udało się uzyskać kilka dotacji z Ministerstwa, które pozwolą na pokrycie kilku cennych dla Studia inicjatyw. Jedną z nich, jest uporządkowanie archiwum fonograficznego. W planach, jest również wydanie płyt ze ścieżkami dźwiękowymi kultowych bajek. Dyrekcji zależy na tym, aby przeprowadzić Studio “do XXI wieku” i udowodnić, że w dalszym ciągu może być mocnym graczem na rynku i tworzyć kolejne, nowoczesne produkcje. A jeśli już mowa o nowoczesnych produkcjach, to warto w tym miejscu wspomnieć o takich dziełach jak pełnometrażowy film “Gwiazda Kopernika” z 2009 roku, serii “Kuba i Śruba” z 2014 roku czy “Kocidrapka” z 2013. Ciekawą serią nad którą pracują aktualnie twórcy, jest również “Warzywne Biuro Śledcze”. Czy to jedyne projekty w jakie zaangażowani są aktualnie artyści? Absolutnie nie, a efekty ich pracy, już niedługo, będziemy mogli podziwiać na ekranach. Pozostaje nam jedynie życzyć powodzenia, mocno trzymać kciuki i z niecierpliwością czekać na kolejne, bajkowe produkcje Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.