Seriale animowane

Kuba i Śruba

(2011– 2016)

Serial liczy 13 odcinków.Serial przedstawia perypetie i przygody dwóch braci. Starszy z nich, Mateusz zwany Śrubą, jest liderem jest ruchliwy, skory do wygłupów i ciągle wpada w tarapaty. Jego młodszy brat Kuba jest typem intelektualisty – rozważny i spokojny, ale również wesoły i dowcipny. W każdym odcinku chłopcy przeżywają inną przygodę.

Między nami bocianami

(1997– 2003)

Serial animowany powstały przy udziale Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej i TVP S.A w latach 1997-2003 na podstawie scenariuszy Andrzeja Orzechowskiego. Nakręcono 13 odcinków o długości 21-24 minut (późniejsze odcinki miały z reguły 24 minuty). Serial opowiada o życiu rodziny bocianów z wioski Bocianowo.

Sceny z życia smoków

(1996–1997, wspólnie ze Studiem Filmowym Anima-Pol w Łodzi)

Karrypel kontra Groszki

(1995–1996)

Serial animowany liczący 9 odcinków. Karrypel jest czarownikiem występującym w cyrku. Latający królik – będący główną atrakcją jego występu – przypadkiem wchodzi w posiadanie czarodziejskiego grochu, potrafiącego odwracać czary. Karrypel boi się, że ktoś może użyć grochu przeciwko niemu.

Bajki Pana Bałagana

(1993)

Nakręcony w latach 1993-1994 w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych 7-odcinkowy serial animowany dla dzieci według scenariusza Jerzego Niemczuka na podstawie jego książki o tym samym tytule. Trzech ostatnich bajek nie było w książce i można je spotkać tylko w serialu.

Lis Leon II

(1992-1993)

Polski serial animowany z 1981–1993, emitowany w TVP1 i TV Polonia w paśmie Wieczorynki i Dobranocki.

Podróże kapitana Klipera

(1986-1990)

Serial animowany produkcji polskiej, wyprodukowany w latach 1986-1990, będący parodią filmów o piratach. Składa się z 13 odcinków. Kilkakrotnie emitowany w polskiej telewizji. Opowiada o przygodach Kapitana Klipera i małpki Gogo. Są oni żeglarzami, przewożącymi towary drogą morską. Pływają statkiem o nazwie Hermes. Na ich drodze staje zawsze pirat Szalony Roger i jego ptak Kiwit. Często odbiorcą towarów jest niejaki cesarz Wysp Upalnych, którego nigdy jednak nie widać na ekranie.

Marceli Szpak dziwi się światu

(1984-1986)

Telewizyjny serial animowany dla dzieci, powstały w latach 1984–1986 w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Autorką scenariusza jest Joanna Pollakówna.

Lis Leon

(1981-1984)

Polski serial animowany z 1981–1993, emitowany w TVP1 i TV Polonia w paśmie Wieczorynki i Dobranocki.

Wyprawa Profesora Gąbki

(1978-1980)

Polski kolorowy serial animowany. Jest adaptacją powieści Stanisława Pagaczewskiego pt. Misja profesora Gąbki (1975), a zarazem kontynuacją serialu Porwanie Baltazara Gąbki (1969-1970).

Kangurek Hip-Hop

(1975-1983)

Polski serial animowany dla dzieci nakręcony w latach 1975–1983 w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Nakręcono 13 odcinków po 7 min na kolorowej taśmie 35 mm.

Pampalini łowca zwierząt

(1975-1980)

Serial powstał w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Opowiada o Pampalinim, myśliwym, który wyłapywał zwierzęta na handel. Nie był też jednak zbyt mądry, dlatego jego fortele zawsze kończyły się niepowodzeniem.

Miś Kudłatek

(1971-1973)

Telewizyjny serial animowany dla dzieci, zrealizowany według scenariusza Władysława Nehrebeckiego, w opracowaniu plastycznym Janusza Stannego. Bohaterami są miś Kudłatek, jego właścicielka Agnieszka oraz pies Łaciatek. Powstał w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

Porwanie Baltazara Gąbki

(1969-1970)

Kolorowy serial animowany, zrealizowany na podstawie książki autorstwa Stanisława Pagaczewskiego pod tytułem Porwanie Baltazara Gąbki (1965). Każdy odcinek trwa około 6 minut.
Słynny badacz, a także autor wielu rozpraw naukowych z biologii, Baltazar Gąbka wyrusza do Krainy Deszczowców w celu obserwacji obyczajów żab latających oraz zebrania nowych informacji do swojej pracy.

Reksio

(1967-1990)

Serial animowany dla dzieci w reżyserii i według scenariusza Lechosława Marszałka, produkowany przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej; wielowątkowa fabuła serialu opowiada o przygodach postaci fantastycznej tytułowego psa o imieniu Reksio oraz innych zwierząt i jego właścicieli.

Bolek i Lolek

(1963-1964)

Serial animowany dla dzieci produkowany przez studio filmowe w Bielsku-Białej. Jest to pierwszy serial o przygodach Bolka i Lolka. W każdym odcinku chłopcy odgrywają sceny zainspirowane lekturą lub obejrzanym filmem, chcąc wcielić się w rolę bohatera poznanego utworu. W niektórych epizodach towarzyszy im biały, niewielki pies.

Przygody Błękitnego Rycerzyka

(1963-1965)

Telewizyjny serial animowany dla dzieci zrealizowany w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Twórcami serialu byli m.in. Lechosław Marszałek, Leszek Mech, Tadeusz Depa, Alfred Ledwig, Leszek Lorek, Władysław Nehrebecki, Edward Wątor i Zdzisław Kudła. Muzykę stworzył Waldemar Kazanecki. Autorem postaci plastycznych był Alfred Ledwig.

Pełnometrażowe filmy animowane

Wielka podróż Bolka i Lolka

(1977)

Film oparty jest na pomyśle zaczerpniętym z książki J. Verne? a pt. W 80 dni dookoła świata. Według testamentu zmarłego w Londynie wielkiego podróżnika Fileasa Fogga cały jego majątek ma przypaść śmiałkom, którzy w 80 dni okrążą świat. Bolek i Lolek podejmują wyzwanie. Przeszkadza im Jeremiasz, sługa lorda. Chłopcy wsiadają na statek. Jeremiasz na wszelkie sposoby stara się opóźnić ich podróż. Po drodze chłopcy trafiają do Ali Baby, spotykają japońskie potwory i goszczą na egzotycznych wyspach. Przemierzają Indie, Himalaje i Dziki Zachód. Ich podróż kończy się sukcesem, a za otrzymaną nagrodę chłopcy kupują wyspę, która jest miejscem wspaniałych zabaw dla wszystkich dzieci świata.

Porwanie w Tiutiurlistanie

(1986)

Tajemnicze porwanie królewny Wiolinki stwarza niebezpieczeństwo zbrojnego konfliktu pomiędzy dwoma sąsiadującymi z sobą państwami: Blablacją i Tiutiurlistanem. Kogut Kapral Marcin Pypeć, Lisica Chytraska i Kot Mysibrat Miauczura wyruszają odważnie na poszukiwania królewny. W drodze opowiadają swoje wcześniejsze przygody oraz przyczyny konfliktu między zwaśnionymi państwami. Po wielu perypetiach szczęśliwie uwalniają Wiolinkę z rąk porywacza Cygana Nagniotka. Jednak czary, którym uległa królewna komplikują dodatkowo całą sprawę. Na szczęście prawie wszystko kończy się pomyślnie, zło zostaje ukarane, Wiolinka wraca do ojca, konflikt między dwoma państwami zostaje zażegnany. Bohatersko ginie Kapral Marcin Pypeć, ale zostawia po sobie potomka – Epikurka, będącego małą kopią ojca.

Gwiazda Kopernika

(2009)

Opowieść o człowieku, który zatrzymał słońce i ruszył ziemię. Gdy Mikołaj ma dziesięć lat w jego domu w Toruniu pojawia się niderlandzki astrolog Paul van de Volder i przepowiada mu wielką przyszłość. Chłopiec, by poznać szczegóły, zaczyna interesować się gwiazdami. Kibicuje mu w tym jego ojciec. Po jego śmierci Mikołaj nie załamuje się. Po jakimś czasie rozpoczyna studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. I tu ponownie pojawia się Paul van de Volder. Rozpoczyna się walka o duszę Mikołaja. Z jednej strony jest szarlatan astrolog, z drugiej Wojciech z Brudzewa i inni profesorowie Uniwersytetu Krakowskiego. Młody Mikołaj poznaje tajniki nieba. Astrologia walczy z astronomią. Z wątpliwości i pytań rodzi się odkrycie, odkrycie zrazu niepewne, ale po studiach we Włoszech nie pozostawiające żadnych wątpliwości. Zanim jednak to nastąpi w Rzymie młody Mikołaj po raz ostatni będzie musiał zmierzyć się ze swym antagonistą. Wiara i nauka, cuda i rzeczywistość, złudy i marzenia, a to wszystko to w epoce, w której astronomia mieszała się z astrologią, w której alchemicy szukali filozoficznego kamienia, w niezwykłej epoce wielkich odkryć i rozkwitającego Renesansu.

Pełnometrażowe filmy montażowe

Przygody Błękitnego Rycerzyka

(1983)

Pełnometrażowy, rysunkowy filmy wzorowany na rycerskiej balladzie romantycznej. Opowieść rozgrywa się w świecie owadów. Błękitny Rycerzyk wyrusza wraz z giermkiem w daleką drogę, aby uwolnić siostrę Królowej Motyli. Po wielu perypetiach dociera do zamku, w którym więziona jest księżniczka. Błękitny Rycerzyk pokonuje okrutnego zalotnika-porywacza i wraz z księżniczką rusza w powrotną drogę. Odważny bohater jest zakochany w pięknej księżniczce, ale ta wybiera spotkanego po drodze hrabiego Zawisaka. Na domiar złego mściwy rycerz Jelonek rani w pojedynku Błękitnego Rycerzyka. Na szczęście na dworze Królowej Motyli miła Mrówka ratuje rannego bohatera, który powracając do zdrowia dostrzega piękno idobroć zakochanej w nim Mrówki.

Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie

(1986)

Groźny opryszek Pif-Paf ucieka z więzienia. Bolek i Lolek odważnie ruszają za nim w pogoń. Poprzez prerię, kaniony i skaliste góry niezmordowanie tropią zbiega. Chłopcy wpadają w tarapaty, toczą rewolwerowe pojedynki, ale łapią opryszka i oddają go w ręce szeryfa. W doskonałych humorach opuszczają Dziki Zachód.